Hurá, konečne 4. júl ! Asi takto zvolalo 35 diabetických detí, ktoré sa stretli v Žiline pri nástupe na letný rekondično-edukačný tábor diabetických detí. Niektorí sme sa ho zúčastnili už po 8 krát a vždy sa tešíme na starých, ale aj nových kamarátov. Hneď prvý deň naša cesta smerovala do Harmaneckej jaskyne a múzea SNP v Banskej Bystrici.

Po tomto náročnom dni sme sa večer ubytovali v Mošovciach, ktoré sa stali na týždeň našim domovom. Počas horúcich letných dní sme sa párkrát osviežili na mošovskom kúpalisku, ktoré sme mali rovno oproti našej ubytovni.

Krásna príroda Gaderskej doliny nás pozývala každý deň na vychádzky, merali sme si sily v športových aktivitách ako futbal, trojboj, streľba zo vzduchovky, športovo-zábavné súťaže, ktoré spolu s nami staršími v dužstvách zvládali aj tí najmenší. Večer sme tiež nezaháľali tetušky nám vyhlásili súťaž o najkrašiu hlavu, je to niečo ako karneval, ale stačí sa zamaskovať len od krku hore. Niektoré hlavy nemali chybu účesy Muňa a Fuňa boli super. Program sme mali naozaj pestrý nebolo sa kedy nudiť, navštívili sme kultúrne pamiatky v Kremnici, v Turčianskych Tepliciach po výbornej zmrzline a nákupoch sme si vyrovnali hladinu cukru v aquaparku, kde sme sa riadne vybláznili. Aj v Mošovciach bolo čo pozerať, rodný dom Jána Kollára, múzeum tradičných remesiel nám trochu pripomenul školu, ale zas sme boli o čosi múdrejší a to nielen v tejto oblasti, váženie stravy a prepočítavanie SJ k tomu dobré glyčky nás presvedčili o tom., že skĺbenie pohybu a dodržiavanie režimu diabetika má pre nás veľký význam. No a samozrejme super partia, ktorá sa utužuje pri táboráku so spevom a opekaním klobásy, a ani taký perfektný karneval s diskotékou nie je na za hodenie. Mali sme možnosť získať mnoho cien a pochvál napr. aj za najväčší počet smailíkov za krásnu izbičku, či najlepšie glykémie.Keby som to mal zhrnúť pár slovami, tak to snáď ani nejde.Znovu sme získali nové kamarátstva a tie staršie sa ešte viac prehĺbili.Jednoducho sa opäť potvrdilo, že vďaka táborom, zimným rekondičákom a výletom organizovaných tetou Jankou Pavlusíkovou z Kysuckého CVČ , ZO ZDS Žilina sa „oplatí“ mať cukrovku. Samozrejme nemôžeme zabudnúť na našu milú pani doktorku Slávku Kyškovú a sestričky Majku Šebeňovú, a Ľudku Kádašiovú, ktoré sú vždy ochotné a starostlivé sa nám venovať.

Touto cestou by som chcel poďakovať za všetky decká týmto ochotným ľudom a sponzorom Medtronic, Elli Lily, Abbott, Johnson, Roche, Medatron za to, že nám prispeli na krásne prežité dni v tomto tábore už teraz sa tešíme kedy sa znovu stretneme.skalný táborník
Peter Randa